„Autyzm oczami dziecka”- jedyne takie wydarzenie!

„Autyzm oczami dziecka”- jedyne takie wydarzenie! – geneza
Już od ponad roku współpracujemy jako redakcja RJA24.PL z Miejską Biblioteką Publiczną w Jarosławiu. Końcem ubiegłego roku podczas jednego ze spotkań, szukając pomysłów i płaszczyzn do rozwinięcia naszej współpracy, narodził się pomysł organizacji spotkań, które z założenia powinny dotyczyć ważnych społecznie i istotnych w naszej ocenie tematów.
Wprawdzie na początku urodził się temat tylko jednego pierwszego spotkania, ale od razu wiedzieliśmy i chcieliśmy, aby to był cykl spotkań, a nie tylko jeden pojedynczy wykład.
Po ponad miesiącu przygotowań nadszedł 12 marca i nasze pierwsze spotkanie/wykład pt. „ Autyzm oczami dziecka”. Wspólnie uznaliśmy, że jest to o tyle ważna kwestia, że właśnie tym tematem otworzymy nasz cykl.
Generalnie bardzo trudno jest pisać o wydarzeniu którego jest się współorganizatorem i współpomysłodawcą, postaram się jednak uczynić w sposób obiektywny. Podczas całego wydarzenia jako gazeta chcieliśmy stanowić jedynie „tło”, kto inny miał grać główne role.
Spotkanie oficjalnie otworzyła pani dyrektor Elżbieta Tkacz, po czym przedstawiciele gazety, redaktorzy Sebastian Niemkiewicz i Tomasz Legeny 😉 krótko przybliżyli skąd wziął się pomysł wspólnych spotkań poświęconych ważnych społecznie tematom. Nie ukrywamy, że to co wydarzyło się później przerosło nasze jako współorganizatorów i gospodarzy miejsca nasze najśmielsze oczekiwania.
Po pierwsze frekwencja: nieczęsto zdarza się otwierać salę i dostawiać krzesła przed salą, aby pomieścić wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wykładach.
Po drugie: treść merytoryczna zagadnienia wszystkich kwestii związanych z autyzmem przedstawiona przez prowadzące p. Agnieszkę Joniec Jurczak i p. Ewę Seredyńską -Czyrek była na niesamowicie wysokim poziomie; cała sala słuchała z zapartym tchem, a przy tym wszystkim poruszone zagadnienia opowiedziane były przystępnym i zrozumiałym dla wszystkich językiem.
Po trzecie: coś czego nie da zaplanować ani do tego przygotować – czyli poziom emocji, który towarzyszył spotkaniu był naprawdę niewiarygodny. Łzy w oczach zarówno gości jak i samych prowadzących pojawiały się dość często min. za sprawą trzech głównych bohaterów tego popołudnia, trzech wspaniałych dzieciaków dotkniętych autyzmem i aspergerem: Filipem, Adrianem i Tobiaszem. To właśnie ta trójka zdominowała drugą część spotkania i utwierdziła zarówno organizatorów o głębokim sensie organizacji takich wykładów, jak i przybyłych gości, jak ważne są tego typu spotkania.
Mam nadzieję i przekonanie, że już wkrótce będziemy mogli zaprosić Państwa na kolejne pełne emocji spotkanie na równie ważny społecznie temat. Zachęcam również Państwa czytelników do pisania do nas jakimi tematami bylibyście Państwo zainteresowani. Czekamy na wszystkie sugestie i propozycje.

Tomasz Legeny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *